_______________________________________________________________________________________

 

چرا فیلم های سه بعدی در ایران اثر نامطلوب بر روی شما گذاشته است!!!؟

مدتی است که نام محصولات سه بعدی و تولیدات سینمایی سه بعدی در ایران به گوش میرسد. این تکنولوژی در تمام دنیا رو به پیشرفت است و تا جایی پیشرفت کرده است که بیش از 60% سینماهای امریکا فیلم های سه بعدی نمایش می دهند و آخرین آنها تا امروز فیلم آواتار بوده که نسخه دوبعدی آن شاید دیده باشید.
اما سخن من در مورد هنر سه بعدی در ایران این است که مثل همیشه سود جویانی هستند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند تا از سادگی و نا آگاهی مردم به اهداف مالی خود برسند. کوتاه و مختصر مثال خواهم زد که شاید شما روزی دلتان بخواهد با یکی از محصولات سه بعدی در قالب فیلم سه بعدی - کتاب سه بعدی - عینک سه بعدی و غیره ... آشنا شوید و از آن لذت ببرید. در نتیجه بعد از جستوجوهای فراوان محصولی را تحت عنوان فیلم و یا کارتون(انیمیشن) سه بعدی را خریداری می کنید و پس از دیدن آن دچار سر درد و یا مشکلات دیگر می شوید، و نتیجه آن روگردان شدن شما از هنرهای سه بعدی خواهد بود که شاید روزی از کنار سینمای سه بعدی استانداردی رد شوید و آن را با تجربه بدی که داشتید نگاه کنید و بی تفاوت از کنارش رد شوید. اما نمیدانید مشکل از چه بوده و چیست! پس در نتیجه از این محصول روگردان می شوید. علت چیست؟ و چرا یک محصول از فیلم های سه بعدی معروف هالیوود در ایران بدین گونه اثر نامطلوب بر روی شما گذاشته است؟ تا حدی که هم پولتان را به دور ریختید و هم اینکه شما یا کودک بی گناهی که از هیچ چیز خبر ندارد با مشکلات بینایی درگیر خواهید شد. بله، این دور از انصاف است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آگاهانه و یا ناآگاهانه به شرکت های بزرگ و کوچکی که کارشان پخش و تولید فیلم در قالب سی دی یا دی وی دی است اجازه تولید و کار میدهد. البته به تصور بنده فقدان نیروهای متخصص در این وزارتخانه و سایر وزارتخانه ها غیر قابل انکار است .... به هر حال برمیگردم به بحث اصلی و اطلاع رسانی شما خواننده عزیز که در اواخر دهه 70 اتفاقی شبیه به همین مورد در اروپا و امریکا رخ داد. یعنی سودجویان و افراد غیر متخصصی که فقط به مسائل مالی و پر کردن جیب شان می اندیشیدند باعث شدند تا این هنر نوپا و جوان در اروپا با شکست روبرو شود. با تولید دوربین های عکاسی سه بعدی خانگی و در اختیار قرار گرفتن این دوربین ها همه فکر میکردند که همه چیز تمام است و خود را یک عکاس سه بعدی(استریو فتوگرافر) می دانستند ... بدون تجربه و بدون آگاهی به نکات بسیار حساس و غیر ملموسی که باید به آنها پرداخته میشد تولیدات غیر استاندارد خودشان را به جامعه ارائه کردند که به تدریج باعث سردی استقبال مردم قرار گرفت و تولیدات به حدی کم شد که سینمای سه بعدی و سایر محصولات سه بعدی به فراموشی سپرده شد. اما انسان متفکر مثل همیشه برای رسیدن به تکامل چنگ می انداخت تا خود را به واقعیت نزدیک کند. صدای مونو را از تک باند به دو باند استریو ارتقاء داد و صدای استریوی دیجیتال به دالبی ترقی کرد. همچنین تصاویر سیاه و سفید به تصاویر رنگی و در سینما به پرده های عریض پیشرفت کرد .... دیری نگذشت که تصاویر و سینمای سه بعدی بار دیگر به نیاز مخاطب پاسخ داد و ما شاهد پیشرفت روزافزون هنر سینمای سه بعدی و تکنولوژی آن در ساخت دوربین های استریو و تلویزیون های سه بعدی هستیم. دهه نود آغاز تولدی دیگر برای هنر سینمای سه بعدی بود و ما شاهد تولیدات فراوانی از وات دیسنی و هالیوود و سایر کمپانی های دیگر بودیم که آخرین آنها آواتار(اثر جیمز کامرون) نخواهد بود بلکه این آغاز سینمای سه بعدی حرفه ای می باشد.


اینک در ایران چه میگذرد؟ و از این نهال چگونه میتوان مراقبت کرد؟


با اشاره به عرضه تولیدات غیر استانداردی که در بالا به آن اشاره کردم ما شاهد نابودی قبل از تولد هنرهای سه بعدی در ایران هستیم و با ذهنیتی که مصرف کننده از محصولات غیر استاندارد دارد دیگر قادر به تصمیم گیری برای استقبال از این هنر از او گرفته خواهد شد و جنینی که باید به سلامت متولد شود، قبل از تولد سقط خواهد شد و این خیانتی است که دلالان و تولید کنندگان سودجو برای کسب درآمد بیشتر به ما و آیندگان می کنند. در این خصوص تصمیم گرفتم تا مباحثی را تحت عنوان عکاسی - فیلمسازی سه بعدی و محصولات استاندارد مطرح کنم تا خوانندگان قادر به تشخیص شوند.
در وهله اول باید از فیلم های سه بعدی آناگلیف آغاز کنم که از اینترنت دانلود میشوند و با توجه به حساسیت این نوع فیلم ها نسبت به تغیر رنگ در هنگام کمپرس شدن ناهماهنگی بین عینک آناگلیف و فیلم سه بعدی آناگلیف بوجود میآید و این محصول از نظر کیفی دیگر قابل استفاده نمی باشد. در وهله دوم به کپی غیر استاندارد فیلم های سه بعدی آناگلیف اشاره کنم که بیشتر شرکت های معتبر آگاهانه و یا ناآگاهانه دست به تبدیل دی وی دی به وی سی دی زده اند که امری است ناشیانه و غیر حرفه ای که باز هم منجر به نابودی و ناهماهنگی رنگهای فیلم سه بعدی با رنگهای عینک می شود. بنا براین باید دانست که هیچ فیلم سه بعدی آناگلیفی وجود ندارد که در قالب یک سی دی یا وی سی دی قرار بگیرد و باید از خرید آن خودداری کرد. از بین رفتن اطلاعات و یا تغییر اطلاعات رنگ در فیلم های سه بعدی آناگلیف بسیار بسیار حائذ اهمیت است و باعث ناهماهنگی رنگ های فیلم با شیشه های عینک خواهد شد. به همین منظور در ساخت این نوع فیلم ها از کدهای مخصوص استفاده میشود. و در وهله سوم باید به استاندارد نبودن عینک ها اشاره کنم که ممکن است برخی از آنها با فیلترهای نامرقوب(مثل فیلترهای چینی یا روسی و بدتر از همه با شیرازه صحافی جلد دفتر و کتاب) ساخته شده باشند و شیشه ها شفافیت کامل را ندارند و برخی دیگر برای تولید عینک های آناگلیف از کدهای رنگی مشابه و غیر استاندارد بین المللی استفاده می شود و موضوع تقلب در تولید عینک های سه بعدی آناگلیف تا حدی پیشرفته که گاهی اوقات از پی وی سی استفاده می کنند


" هشدار جدی برای مشتریان محترم و علاقمند به هنر نوپای سه بعدی در ایران "

با توجه به تولید انبوه " عینک های سه بعدی تقلبی " در تهران و سایر شهرهای ایران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر ارگانها مسئولیتی را نسبت به این امر مهم دارند و مردم نباید به سادگی گول فروشندگان اینترنتی و تبلیغات دروغ را بخورند. خرید و فروش این محصولات باید تحت کنترل واقعی قرار بگیرد.

لازم به ذکر می باشد که اخیرا عده ای سودجو فیلم و نرم افزارهای سه بعدی اینجانب را با زیرنویس و مشخصات بنده کپی و به همراه عینک های سه بعدی تقلبی در اکثر سایت های فروشگاهی و تبلیغاتی برای فروش عرضه نموده اند که این موضوع باعث مزاحمت بنده گردیده است. ضمنا متذکر می شوم که اینجانب هیچ نماینده ای برای فروش محصولاتم در ایران ندارم. لذا خواهشمندم در صورت بروز هرگونه مشکل فقط به سایت فروشنده رجوع فرمائید و جهت اطلاع اضافه می کنم که فرق عینک های سه بعدی آناگلیف تقلبی با عینک های سه بعدی آناگلیف اصل در طلق و خلوص رنگی و شفافیت آن است که در عینک های تقلبی از طلق های( شیرازه ) جلد جزوات و صحافی استفاده می شود در حالی که باید از فیلترهای مخصوص عینک های سه بعدی استفاده می شد. بنابراین تصاویر سه بعدی با عینک های تقلبی قابل رویت نمی باشد و فقط تشابه ظاهری عینک های تقلبی باعث گول خوردن مشتریان و مخاطبین محترم می شود

ضمنا جهت تشخیص عینک های سه بعدی آناگلیف تقلبی با عینک های واقعی مطالبی را اضافه می کند که در عینک های تقلبی بجای استفاده از فیلترهای مخصوص بسیار نازکی که دارای کدینگ رنگی ویژه عینک های سه بعدی می باشد از طلق های و شیرازه جلد جزوات و کتاب های صحافی استفاده کرده اند که ضمن غیر شفاف بودن هم ضخیم هستند و هم کدر که رنگ های قرمز و سبز این عینک ها با رنگ قرمز و فیروزه ای عکس و فیلم های سه بعدی آناگليف هماهنگی ندارند و به همین علت بیننده تصویر را نمیتواند به صورت سه بعدی رویت کند. بنابراین اگر قرار بود با هر طلق رنگی قرمز و سبز عینک سه بعدی آناگلیف ساخت پس کمپانی های بزرگ اروپایی و امریکایی چکاره هستند و چه فیلتری را به اسم فیلترهای عینک سه بعدی میسازند!؟ لازم به ذكر است كه فيلتر عينك هاي سه بعدي واقعي به دليل ضريف بودن و قابليت عبور نور بسيار نازك است و با كمترين فشار سوزن ته گرد سوراخ مي شود در حالي كه طلق عينك هاي تقلبي(شيرازه جلد كتاب و جزوات) به دليل خاصيت حفاظي از جلد كتاب ضخيم بوده و به سختي سوراخ خواهد شد

Anaglyph

آناگلیف واژه انگلیسی است و به معنی برجسته و تزئینات برجسته می باشد.
مهمترین بخش عینک های سه بعدی آناگلیف، فيلترها و رنگ های دقیق آن هستند که باید دارای ویژگی های خاصی باشند که به چند مورد آنها اشاره می کنم.


الف) رایج ترین عینک های آناگلیف از دو فیلتر قرمز و فیروزه ای ساخته می شوند که در سالهای گذشته از رنگ های قرمز و آبی و در سال های ماقبل آن از رنگ های قرمز و سبز ساخته می شدند که در نوع قرمز / سبز تصاویر سه بعدی به صورت سیاه و سفید رویت می شد و اینها از نقاط ضعف آناگلیف بشمار می آمدند.

ب) فیلترهای عینک سه بعدی آناگلیف دارای کد رنگی انحصاری خود را دارا می باشند که این کدها استاندارد بین المللی دارند و در غیر اینصورت غیر قابل استفاده خواهند بود که اولین و بزرگترین تولید کننده این فیلترها کارخانه ای انگلیسی است.

پ) فیلترهای آناگلیف باید کاملا شفاف باشند تا به خوبی نور را از خود عبور دهند و به هیچ وجه نباید کدر یا کثیف و یا خش دار باشند که در مورد عینک های تقلبی این موضوع بیش از سایر موارد محسوس می باشد.

ت) فیلترهای آناگلیف نباید خاصیت ذره بینی داشته باشند و به هیچ وجه نباید شکست نور ایجاد کنند چرا که هدف آنالیز و تفکیک رنگ به وسیله فیلترها می باشد تا هر کدام از چشمان ما تصویر مخصوص خود را دریافت کنند.

ج) عینک های سه بعدی آناگلیف استاندارد که از دو فیلتر قرمز و فیروزه ای ساخته می شوند باید طوری تولید شوند که فیلتر قرمز مقابل چشم چپ و فیلتر فیروزه ای مقابل چشم راست قرار بگیرد. البته استثنایی هم وجود دارد که به یک کمپانی منحصر می شود و عمومیت ندارد.

چ) ویژگی رنگ قرمز در عینک های آناگلیف بصورتی است که طیف رنگ هم نوع خود را نامرئی (خنثی) و رنگ مکملش را مرئی می نماید. ویژگی رنگ فیروزه ای نیز باید همانند رنگ قرمز عمل کند تا هر کدام از چشمان ما قادر به دیدن تصویر مربوط به خودش باشد.

ح) میزان تیرگی دو رنگ چشم راست و چپ چنان است که اگر از یک عینک آناگلیف در شرایط مناسب عکس سیاه و سفید تهیه شود مقدار تیرگی این دو رنگ یکسان خواهد بود و هر دو به یک رنگ خاکستری دیده خواهند شد و اگر چیزی بجز این باشد درک تصویر در مغز بیننده با تاخیر رسیدن فتونهای نور دچار اختلال خواهد شد و در نتیجه تصویر به راحتی رویت نخواهد شد و بیننده دچار سرگیجه می شود.

خ) عینک های کاچویی و یا پلاستیکی آناگلیف با داشتن شیشه های محدب باعث شکست نور شده و تصویر سه بعدی به سختی دیده می شود و باعث خستگی چشم و ناراحتی خواهد شد. بنابر این باید به تخت بودن شیشه های عینک کاملا دقت نمود.

د) فیلتر عینک های سه بعدی آناگلیف استاندارد بسیار نازک (مانند زرورق) هستند و کلیه فیلترهای استاندارد جهت تولید عینک های سه بعدی فقط از دو کمپانی تهیه می شوند یکی از انگلیس و دیگری در امریکا که حقوق و امتیاز تولید این فیلترها بطور کاملا انحصاری به آن کمپانی ها تعلق دارد و با طلق های ضخیم رنگی و عینک های پلاستیکی موجود در بازار ایران و سایر کشورها بسیار متفاوت است. در نتیجه عینک های سه بعدی آناگلیف با طلق های ضخیم و کدر غیر قابل استفاده و غیر استاندارد می باشند. برای مثال می توان به عینک ها و طلق های چینی و یا ایرانی اشاره کرد که برای جلد جزوات و به عنوان شیرازه جلد کتاب در صحافی استفاده می شود و دارای ضخامت زیادی است که در حال حاضر برخی از سودجویان دست به تولید عینکی زده اند که از لحاظ ظاهري مشابه عینک های آناگلیف واقعی می باشد و آن را با چاپ رنگي و آرم هاي بي هويت و فریبنده و با قیمتی ارزان به خریدار می فروشند و بازار اینترنت و فروشگاه ها را مملو از این عینک ها کرده اند. همچنین باید اضافه نمایم که کار اصلی عینک سه بعدی بر عهده فیلترهای استاندارد آن می باشد و هیچ ربطی به بدنه پلاستیکی یا مقوایی آن ندارد. حالا شما ترجیح میدهید یک عینک سه بعدی مقوایی واقعی و استاندارد داشته باشید یا یک عینک تقلبی پلاستیکی!؟ برای پاسخ به این سوال می توانید به سایت های خارجی مراجعه کنید تا از تولید عینک های سه بعدی مقوایی نیز مطلع شوید. جهت اطمينان قبل از خريد محصولات سه بعدي اول عينك سه بعدي آن را خريداري نمائيد و در صورتي كه رنگ فيلترهاي آن چيزي بجز تصوير ارائه شده باشد بايد بدانيد كه آن عينك تقلبي و غير استاندارد مي باشد. راه ديگر اينكه شما بايد بتوانيد با آن عينك عكس هاي سه بعدي گالري اين سايت را به راحتي و بدون سايه هاي مزاحم ببينيد.

با تشکر از شما مردم مهربان
فــرامــرز قــهرمانی فر
نماینده انجمن بین المللی استریوسکوپی در ایران

1389/1/22

 

_______________________________________________________________________________________

خرید عینک سه بعدی و فیلم سه بعدی آواتار

فیلم سه بعدی آواتار - AVATAR

راهنمای خرید فیلم و عینک های سه بعدی آناگلیف

نسخه آناگلیف فیلم سه بعدی آواتار که به روش استریوسکوپیک فیلمبرداری شده است هنوز به بازار فیلم عرضه نشده است و آخرین خبری که در این مورد به دست آورده ام این است که این فیلم فعلا بر روی پرده سینماهای امریکا در حال اکران می باشد و اواخر سال 2010 میلادی ديسك سه بعدی آن منتشر خواهد شد. بنابراین از خرید نسخه های جعلی آن که فقط ظاهر آناگلیف و یا اینترلیس دارند خودداری فرمائید

در درجه اول باید بدانید که اگر از یک عینک استاندارد سه بعدی آناگلیف عکس سیاه و سفید بگیرید رنگ هر دو شیشه عینک که به رنگ قرمز و فیروزه ای بودند را باید به یک رنگ خاکستری ببینید و اگر این دو خاکستری با هم اختلاف داشتند باید بدانید که غیر استاندارد می باشد
و دوم اینکه رنگ قرمز باید بر روی چشم چپ و فیروزه ای بر روی چشم راست قرار بگیرد. همچنین این دو رنگ قرمز و فیروزه ای باید از خالص ترین و شفاف ترین فیلترها ساخته شده باشند فیلتر عینک های آناگلیف دارای کد رنگی مخصوص هستند لذا با هر فیلتر آبی یا قرمزی نمیتوان عینک سه بعدی آناگلیف ساخت. فیلترهای معمولی که فاقد کد مخصوص هستند تصویر سه بعدی را نمیتوانند آنالیز کنند و ایجاد تصاویر روح مانند یا مضائف می کنند و نیز با نرم افزارهای سه بعدی سازگار نبوده و همچنین اکثراً کدر و یا شفاف نیستند.

ضمنا اضافه می کنم که در سالهای اخیر فیلم های سه بعدی آناگلیف غیر استانداردی از شرکت های ظاهرا معتبری مانند جوانه پویا به بازار عرضه شده است که با توجه به تبدیل و کپی غیر حرفه ای فیلم انیمیشنی شرک و سایر فیلم های هالیوود از DVD به VCD به همراه عینک های نامطلوب با طلق های غیر استاندارد چینی باعث آسیب دیدن و به خطر افتادن این هنر نوپا در کشورمان گردیده است، بطوری که مردم بعد از خرید و دیدن فیلم های سه بعدی این شرکت ها دیگر رغبت به تماشا و خرید فیلم های دیگر سه بعدی نخواهند داشت. فیلم های سه بعدی همیشه رقیبی خوب برای فیلم های معمولی بوده اند و این موضوع کاملا روشن است که چرا این شرکت ها دست به تخریب فیلم های سه بعدی و ذهن مشتریان می زنند. این سودجویان با این روش هم به مقاصد مالی خود میرسند و هم اینکه رقیب خود را از سر راه برمیدارند تا تاثیری در روند فروش محصولاتشان پیش نیایید. این سیاست و موضوع در اواخر دهه 70 میلادی در اروپا و امریکا نیز شکل گرفت و باعث شکست این هنر شد. اما سیاست گذاران فعلی سینمای جهان به این نتیجه رسیده اند که میتوانند از تکنولوژی و هنر استریوسکوپی برای سرپا نگهداشتن سینمای خود بهرمند شوند. بعد از دو سال صبر کردن و تحمل محصولات غیر استاندارد دیگر وقت آن رسیده است مردم و مخاطبین محترم را آگاه سازم و همینطور مسئولین امور سینمایی وزارت ارشاد اسلامی باید فکری برای این موضوع کنند ... خلاصه مطلب اینکه از خرید فیلم های سه بعدی در قالب سی دی یا وی سی دی خودداری کنید چون کمپرس هایی که به دست افراد سودجو و ناشی انجام گرفته کاملا غیر قابل استفاده میباشند و ممکن است به چشمان شما و سایر افراد خانواده آسیب برساند. در هنگام خرید عینک بسیار هوشیار باشید تا گول سودجویانی را که با طلق های معمولی قرمز / آبی عینک های آناگلیف را تولید کرده اند را نخورید. شما میتوانید جهت مشاوره خریدهایتان با اینجانب در تماس باشید


فــرامــرز قــهرمانی فر
نماینده انجمن بین المللی استریوسکوپی در ایران
1388/10/4

_______________________________________________________________________________________

 

سه بعدي و چشمان کودکان و نوجوانان

تا کنون بیش از 900 اثر در قالب عکس های سه بعدی(آناگلیف) ساخته ام و حدود 400 اثر به صورت استریوگرام تهیه کرده ام که تا به امروز نتوانسته ام همه این فایل ها را (به دلیل مشکلات و حساسیت این کار) به تولید انبوه برسانم. برای مثال نسخه اول تصاویر سه بعدی حرم مطهر امام رضا(ع) که با حمایت مرکز گسترش سینمای مستند به تولید رسید و هنوز برای نسخه دوم و سوم این مجموعه رایزنی نکرده ام.
یکی از آرزوهایی که از 20 سالگی داشتم ساخت فیلم های سه بعدی بود و در طول این سالها توانستم با انجمن سینمای جوان و مرکز گسترش سینمای مستند و همچنین دفتر تکنولوژی آموزشی هنری وزارت آموزش و پرورش چند کار در حد سیستم تلویزیونی کارگردانی و کارشناسی کنم که با توجه به سوابق تولید فیلم سه بعدی در ایران، اولین فیلم های سه بعدی ایرانی محسوب میشوند. از این سیستم معمولا در برنامه های تلویزیون / ماهواره ای و با موضوعات مستند استفاده میشود.
دامنه تولید فیلم سه بعدی فعلا در ایران آنقدر کوتاه است که تا به حال سعی نکردم به حدود مرزهایش قدم گذارم، چرا که این تکنولوژی به حمایت و سرمایه گذاری کلانی نیاز دارد و این موضوع با سیاست های امور سینمایی وزارت ارشاد و حتی دفاتر و مراکز دیگر هماهنگی ندارد.
به هر حال در این میان کوتاه نیامدم و همچنان در حال کار هستم و تصویر سه بعدی را در قالب عکس های آناگلیف پیش بردم تا حدی که امروز قادر هستم تصاویر و فیلم های سه بعدی ایستاده را به بیننده نمایش دهم.
تفاوت تصاویر سه بعدی ایستاده با تصاویر سه بعدی معمولی در این است که بیننده تصویر سه بعدی معمولی را بر روی پرده سینما و یا در قالب یک تابلو می بیند و حس واقعی بودن تصاویر او را به وجد می آورد، اما در مورد تصاویر سه بعدی ایستاده این موضوع به چند برابر حقیقی تر و قابل لمس تر شدن تصویر ختم میشود. تصاویر سه بعدی ایستاده دیگر بر روی پرده مقابل و یا در یک تابلوی نصب شده بر دیوار قابل رویت نمی باشد بلکه سیستم تصویر برداری و روش نمایش آن بسیار متفاوت می باشد. بدین ترتیب که بیننده سوژه های فیلم و یا عکس را در مقابل خودش به صورت ایستاده و با قد و قامتی واقعی میبیند.
تمام زحماتی که در طی 21 سال گذشته کشیدم به یک طرف و سوءاستفاده سودجویانی که در حریم مقدس هنر به کلاه برداری از مردم ساده دل مشغول هستند در طرفی دیگر مرا آزرده خاطر میکند. یعنی وقتی شاهد این هستم که پیشنهاد چند میلیونی آقای سرمایه دار را به خاطر غیر استاندارد بودن تولیدش رد کردم و بعد از یک سال همان آقا محصول تقلبی خود را به اسم فیلم و کارتون سه بعدی در کل کشور توزیع می کند هنوز در تعجب هستم که چرا و چگونه و از چه راهی ....؟ می توانند بخاطر بدست آوردن پول بیشتر چشمان کودکان و نوجوانان معصوم کشور را به خطر بیماری بیاندازند تا به هدف خود دست یابند؛ و از طرفی دیگر آیا به نظر شما کسی با دیدن تولید و کپی غیر استاندارد با عینک های سه بعدی غیر استاندارد این آقا ... دیگر به تکنولوژی و هنری که تازه در ایران پای گرفته فکر خواهد کرد؟ آیا دیگر کسی برای دیدن یک فیلم استاندار سه بعدی به سینما خواهد رفت؟ و آیا کسی برای خرید یک فیلم سه بعدی با عینک استاندار پول خواهد داد؟ ایشان سودشان را کردند و صدمه ای را هم به آیندگان ما زدند که جبرانش غیرممکن بنظر میرسد.
لذت بصری دیدن فیلم و تصاویر سه بعدی با موضوعات گوناگون در سینمای سه بعدی و یا در منزل آنقدر زیاد است که تا سالها از خاطرات دور نمی شود؛ به شرطی که با استانداردهای بین المللی و بهداشتی برابری داشته باشد. متاسفانه افراد سودجویی وجود دارند که از موقعیت ناآگاهی مصرف کننده و از این ابزار برای کسب درآمد بیشتر خود و به نام فیلم سه بعدی محصولاتی را در ایران کپی و تولید انبوه می کنند که باعث دل زدگی و سوء تعبیر بیننده و خریدار از این محصولات می شود و گمان آنها بر این می رود که تصویر سه بعدی یعنی همین چیزی که دیده است.


چگونه میتوان مصرف کننده و خریدار را قبل از خرید سی دی کپی شده غیر استاندارد فیلم سه بعدی آگاه کرد؟
در این میان با عدم وجود کارشناسان متخصص در وزارت ارشاد اسلامی جهت صدور مجوز و پروانه کسب روبرو می باشیم که این وظیفه مهم به عهده آنان میباشد. اما در چند سطر میتوانم توضیح دهم که 1_ قطعا محصولی که در هالیوود به صورت DVD تولید شده است نمیتواند در ایران به CD تبدیل و تغییر ماهیت بدهد. چرا که محتوای داخل DVD و فشرده سازی این فرمت به VCD کاملا متفاوت و اشتباه خواهد بود بطور مثال : تغییر رنگها و نا هماهنگ شدن فیلم با عینک یکی از موارد میباشد. و یا پایین آمدن رزولیشن در کمپرس وی CD لطمه ای بزرگ به این محصول وارد میسازد. بنابراین فیلم سه بعدی در سی دی و با فرمت وی سی دی به معنای غیر استاندارد بودن آن می باشد. 2_ عینک هایی است که با طلق زخیم ساخته شده اند و شفافیت رنگ آنها با رنگ های فیلم هماهنگ نمیباشد که در نتیجه این دو موردی که به آنها اشاره نمودم فیلم سه بعدی غیر قابل رویت خواهد بود و مشتری ناراضی و پول خود را داده تا ذباله های مرد پولدار را بخرد.


آیا دیدن فیلم های سه بعدی تکثیر شده و غیر استاندارد آسیب های بینایی چشم را به دنبال خواهد داشت؟
تا آنجا که من اطلاع دارم دیدن تصاویر سه بعدی استاندارد به رفع تنبلی چشم کمک میکند اما در مورد بحثی که داشتم طبیعتا جواب میتواند مثبت باشد و آسیب رسانی به چشم در حدی خواهد بود که فشار بیش از حد چشم را از خسته و باعث سردرد خواهد شد

نظر شما در ارتباط با تاثیر گذاری کپی و تکثیر غیر استاندارد فیلم های سه بعدی در فرهنگ و هنر کشورمان چیست و چگونه خواهد بود؟
بدون شک تاثیر نامطلوبی بر آینده این هنر خواهد گذاشت و جبران آن بسیار مشکل خواهد بود، چرا که وقتی شما یکی از این فیلم های غیر استاندارد را ببینید گمان شما بر این خواهد بود که فیلم سه بعدی یعنی همین .... و شاید دیگر حاضر به اتلاف وقت و هزینه کردن نشوید تا یک فیلم سالم استاندارد سه بعدی را ببینید. کسی که از محصولات غیر استاندارد و تقلبی سه بعدی استفاده می کند به بی میلی از سایر محصولات استاندارد گرایش پیدا خواهد کرد. با توجه به نو بودن و جذابیت این هنر استقبال از این تکنولوژی در کشور ما بخوبی صورت گرفته است اما امیدوارم مسئولین وزارت ارشاد اسلامی متوجه متخلفینی باشند که مجوز کپی و تکثیر را از خود وزارتخانه مذکور دریافت کرده اند و من اطمینان دارم بازهم از سادگی کارمندان دولت سواستفاده شده است و اینجانب در حال پیگرد قانونی این موضوع میباشم
امروزه سینمای ایران به تکنولوژی سینمای سه بعدی نیاز دارد و هنرمندان ما باید از حالت سکون بیرون آمده و با پذیرفتن تکنولوژی‌های روز دنیا، فیلمنامه‌ها را در قالب فیلم‌های سه بعدی به مخاطب ارائه دهند. چرا که این تکنولوژی هم‌اکنون یکی از تفریحات مدرن و جذاب دنیا محسوب می‌شود و سعی می‌کند هر چه بیشتر دنیای مجازی فیلم را به واقعیت نزدیک کرده و مخاطبان را برای دیدن فیلم تشویق کند و شاید بحران مخاطب در سینمای ایران با این روش کمی کاهش یابد.

1388/5/22
فــرامــرز قــهرمانی فر

_______________________________________________________________________________________

واژه های سه بعدی به زبان ساده

عینک سه بعدی:
در حال حاضر(سال 2010) ما برای دیدن تصاویر سه بعدی به عینک سه بعدی نیاز داریم. تصاویر سه بعدی با روش ها و تکنیک های مختلفی ساخته می شوند و هر روش به عینک سه بعدی مخصوص خود نیاز دارد. بطور مثال تصاویر سه بعدی در سینما به عینک سه بعدی پولاریز و تصاویر سه بعدی آناگلیف به عینک سه بعدی آناگلیف نیازمند است. تصاویر آناگلیف از ترکیب دو تصویر با دو رنگ مکمل ساخته می شوند و به عینک سه بعدی نیاز دارند که شیشه های آن نیز از دو رنگ مکمل ساخته شده است. رایج ترین عینک سه بعدی که بین مردم فراگیر شده است عینک سه بعدی آناگلیف است چرا که نیازی به پرده نمایش مخصوص و تلویزیون سه بعدی و پروجکشن سینمایی ندارد و به راحتی با کمترین هزینه تولید می شود. اکثر فیلم های سه بعدی خانگی به روش آناگلیف هستند و با عینک سه بعدی آناگلیف قابل رویت می باشند اما همیشه نسخه اصلی این فیلم ها به صورت استریوسکوپیک بوده که در سینما و با عینک سه بعدی پولاریز قابل رویت می باشند. جهت دریافت لیست قیمت برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

عکس سه بعدی:
استریوفتوگرافی یا عکاسی سه بعدی روز به روز در حال پیشرفت می باشد و عکس سه بعدی به عنوان پیشرفته ترین رسانه تصویری اطلاعات بیشتری را به بیننده منتقل می کند. در مقایسه می توان عکس سه بعدی را با عکس رنگی و عکس های رنگی را با عکس سیاه و سفید مقایسه و مثال زد. خاطر نشان می کنم که یکی از پروژه های مهم در عکس سه بعدی ایران، عکس های سه بعدی حرم مطهر امام رضا(ع) می باشد که یکی از پروژه های منحصر بفرد در هنر عکاسی سه بعدی بوده است که با عکاسی سه بعدی فرامرز قهرمانی فر به ثبت رسیده است. عکس های سه بعدی حرم مطهر امام رضا(ع) در طی سه سال از 1384 الی 1387 ثبت گردیده است. جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

فیلم سه بعدی:
برای ایجاد تصاویر متحرک واقعی و ماندگارتر از روش های زیادی در سینما و فیلم استفاده شده است که فیلم سه بعدی کاملترین آنها محسوب می شود. ساخت فیلم سه بعدی همانند عکاسی سه بعدی به دو دوربین فیلمبرداری نیاز دارد. ساخت فیلم سه بعدی در ایران از سال 1377 توسط فرامرز قهرمانی فر کلید خورد و تا کنون بیش از 8 فیلم سه بعدی کوتاه توسط وی ساخته شده است. اولین فیلم سه بعدی در سال 1377 برای انجمن سینمای جوان ساخته شد که از تکنیک فیلمبرداری پولفریش استفاده شد. فیلم سه بعدی با تکنیک پولفریش از فیلمبرداری استریوسکوپی با یک دوربین تبعیت می کند. فیلم سه بعدی از حرم مطهر امام رضا(ع) به کارگردانی فرامرز قهرمانی فر در سال 1387 با دو دوربین اچ دی فیلمبرداری استریوسکوپیک شد. این محصول سه بعدی یکی از آثار بسیار ویژه فرامرز می باشد. فیلم سه بعدی آواتار یکی از شاهکارهای جیمز کامرون می باشد که از تکنیک فوق العاده بالایی در "استریو ویندو" و "استریوبیس" فیلمبرداری برخوردار می باشد. فیلم سه بعدی در اواسط و اواخر دهه شصت با رکود مواجه شد و دلیل آن تجارت نادرست و دخالت سودجویان بود تا اینکه هالیوود فعالیت خود را در ساخت فیلم سه بعدی از سال 1990-2000 میلادی آغاز کرد. اکثر فیلم های سه بعدی که به منظور بینندگان در منزل ساخته شده اند آناگلیف هستند و با عینک سه بعدی آناگلیف قابل مشاهده می باشند اما همیشه نسخه اصلی این فیلم ها به صورت استریوسکوپیک بوده که در سینما و با عینک سه بعدی پولاریز قابل رویت می باشند. جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

تلویزیون سه بعدی:
تلویزیون های استریوسکوپیک معروف به سه بعدی با پردازش همزمان فیلم های سه بعدی(استریو) تصویری درهم را به بیننده ارائه می دهد که برای دیدن آن به عینک سه بعدی احتیاج است. تلویزیون سه بعدی با پردازش تصاویر چپ و راست و با ارسال فرکانسی مشخص به عینک سه بعدی معنا پیدا می کند. تلویزیون سه بعدی با ایجاد عمق و بعد به یکی از جذاب ترین وسائل خانگی تبدیل شده است. شما هم می توانید از خدمات فیلم سه بعدی برای تلویزیون سه بعدی خود بهرمند شوید. جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

فروش فیلم سه بعدی:
فیلم های سه بعدی با روش ها و تکنیک های گوناگون تولید می شوند که هر کدام به عینک سه بعدی خود نیازمند هستند. فروش فیلم سه بعدی در ایران به واسطه فروشگاه های اینترنتی آلوده به عوام فریبی و کلاهبرداری شده است. فروش فیلم سه بعدی تنها در قالب دی وی دی های اورژینال و اچ دی قابل قبول می باشد. در حالی که ما شاهد فروش چند فیلم سه بعدی در یک دی وی دی هستیم که اکثرا از اینترنت دانلود شده اند. فیلم های سه بعدی دانلودی کیفیت و هماهنگی با عینک سه بعدی آناگلیف را ندارند بنابراین خرید و فروش فیلم های سه بعدی در ایران دارای اعتبار چندانی نمی باشد. جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

فیلمبرداری سه بعدی و عکاسی سه بعدی:
فیلمبرداری سه بعدی و عکاسی سه بعدی به دو روش امکان پذیر می باشد 1- فیلمبرداری سه بعدی با دوربین سه بعدی که دارای دو لنز می باشد 2- فیلمبرداری سه بعدی و عکاسی سه بعدی با دو دوربین مجزا که به نرم افزار ویژه خود مجهز می باشد. فیلمبرداری سه بعدی و عکاسی سه بعدی یکی از خدمات و سرویس هایی می باشد که شما می توانید از طریق سایت های معرفی شده در زیر از آن بهرمند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir


عینک سه بعدی استاندارد:
هشدار و مطالبی در خصوص کلاهبرداری و فروش اینترنتی عینک های سه بعدی تقلبی و فیلم های غیر استاندارد در تهران و سایر شهرهای ایران
...................................................................
طی اخبار و شکایات پی در پی در خصوص جرائم اینترنتی و تخلفاتی که صورت می گیرد مطالبی مهم در خصوص اكثر فروشگاه ها و فروشندگان اینترنتی عکس سه بعدی - عینک سه بعدی و فیلم سه بعدی را به اصلاع می رسانیم تا با عنوان کردن این موضوع مخاطبین محترم و علاقمندان به هنر نوپای عکاسی سه بعدی و فیلم های سه بعدی در ایران آگاهانه به این موضوع رجوع کنند
در چند ماه گذشته ( از سال 1388 ) با خبر شدیم که اولین و تنها عکس های سه بعدی حرم مطهر امام رضا(ع) که به روش سه بعدی (استریوسکوپیک) ثبت شده بود توسط افرادی سودجو کپی و تکثیر شده است و بدون مجوز در فروشگاه های اینترنتی به فروش میرسد. نکته مهمتر اینکه این عکس ها به اضافه فیلم های سه بعدی غیر مجاز و با عینک های سه بعدی آناگلیف تقلبی با قیمت هاي گزافي فروخته می شود. به گفته فــرامــرز قـهرمانی فر عکاس و فیلمساز سه بعدی و صاحب عکس های سه بعدی حرم مطهر امام رضا(ع) که اولین تولید کننده واقعی عینک های سه بعدی آناگلیف با 22 سال سابقه كار و متخصص در اين امور می باشد، 80% عینک های موجود در فروشگاه هاي اينترنتي را غیر استاندارد و تقلبی دانسته و اضافه می کند بر مبنای دادخواست تنظیم شده و جمع کثیری از شاکییان این موضوع، تعدادي از متقلبین شناسايي و تعدادي ديگر به زودی شناسایی خواهند شد و بر اساس قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 11 دیماه 1348 محول به قانون جرائم عمومی مانند عوام فريبي و كلاهبرداران ( از سوي قانون به عنوان مدعي العموم ) با آنان برخورد خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

راهنمایی و تشخیص عینک های سه بعدی آناگلیف واقعی با عینک های تقلبی:
در عینک های سه بعدی تقلبی بجای استفاده از فیلترهای مخصوص بسیار نازکی که دارای کدینگ رنگی ویژه عینک های سه بعدی می باشد از طلق ها و شیرازه جلد جزوات و کتاب های صحافی استفاده کرده اند که ضمن غیر شفاف بودن هم ضخیم هستند و هم کدر، که رنگ های قرمز و سبز این عینک ها با رنگ قرمز و فیروزه ای عکس و فیلم های سه بعدی آناگليف هماهنگی ندارند و به همین علت بیننده تصویر را نمیتواند به صورت سه بعدی رویت کند. بنابراین اگر قرار بود با هر طلق رنگی قرمز و سبز عینک سه بعدی آناگلیف ساخت پس کمپانی های بزرگ اروپایی و امریکایی چکاره هستند و چه فیلتری را به اسم فیلترهای عینک سه بعدی میسازند!؟ لازم به ذكر است كه فيلتر عينك هاي سه بعدي واقعي به دليل ظريف بودن و قابليت عبور نور مانند زر ورق بسيار نازك است و با كمترين فشار سوزن ته گرد سوراخ مي شود در حالي كه طلق عينك هاي تقلبي(شيرازه جلد كتاب و جزوات) به دليل ضخامت به سختي سوراخ خواهد شد
Anaglyph
آناگلیف واژه انگلیسی است و به معنی برجسته و تزئینات برجسته می باشد
مهمترین بخش عینک های سه بعدی آناگلیف، فيلترها و رنگ های دقیق آن هستند که باید دارای ویژگی های خاصی باشند که به چند مورد آنها اشاره می کنم.
الف) رایج ترین عینک های آناگلیف از دو فیلتر قرمز و فیروزه ای ساخته می شوند که در سالهای گذشته از رنگ های قرمز و آبی و در سال های ماقبل آن از رنگ های قرمز و سبز ساخته می شدند که در نوع قرمز / سبز تصاویر سه بعدی به صورت سیاه و سفید رویت می شد و اینها از نقاط ضعف آناگلیف بشمار می آمدند
ب) فیلترهای عینک سه بعدی آناگلیف دارای کد رنگی انحصاری خود را دارا می باشند که این کدها استاندارد بین المللی دارند و در غیر اینصورت غیر قابل استفاده خواهند بود که اولین و بزرگترین تولید کننده این فیلترها کارخانه ای انگلیسی است
پ) فیلترهای آناگلیف باید کاملا شفاف باشند تا به خوبی نور را از خود عبور دهند و به هیچ وجه نباید کدر یا کثیف و یا خش دار باشند که در مورد عینک های تقلبی این موضوع بیش از سایر موارد محسوس می باشد
ت) فیلترهای آناگلیف نباید خاصیت ذره بینی داشته باشند و به هیچ وجه نباید شکست نور ایجاد کنند چرا که هدف آنالیز و تفکیک رنگ به وسیله فیلترها می باشد تا هر کدام از چشمان ما تصویر مخصوص خود را دریافت کنند
ج) عینک های سه بعدی آناگلیف استاندارد که از دو فیلتر قرمز و فیروزه ای ساخته می شوند باید طوری تولید شوند که فیلتر قرمز مقابل چشم چپ و فیلتر فیروزه ای مقابل چشم راست قرار بگیرد. البته استثنایی هم وجود دارد که به یک کمپانی منحصر می شود و عمومیت ندارد
چ) ویژگی رنگ قرمز در عینک های آناگلیف به صورتي مي باشد که طیف رنگ هم نوع خود را نامرئی (خنثی) و رنگ مکملش را مرئی می نماید. ویژگی رنگ فیروزه ای نیز باید همانند رنگ قرمز عمل کند تا هر کدام از چشمان ما قادر به دیدن تصویر مربوط به خودش باشد
ح) میزان تیرگی رنگ قرمز و فيروزه اي در عينك سه بعدي آناگليف چنان است که اگر از یک عینک آناگلیف در شرایط مناسب عکس سیاه و سفید تهیه شود مقدار تیرگی این دو رنگ یکسان خواهد بود و هر دو به یک رنگ خاکستری دیده خواهند شد و اگر چیزی بجز این باشد درک تصویر در مغز بیننده با تاخیر رسیدن فوتونهای نور دچار اختلال خواهد شد و در نتیجه تصویر به راحتی رویت نخواهد شد و بیننده دچار سرگیجه می شود
خ) عینک های پلاستیکی آناگلیف با داشتن شیشه های محدب باعث شکست نور شده و تصویر سه بعدی به سختی دیده می شود و باعث خستگی چشم و ناراحتی خواهد شد. بنابر این باید به تخت بودن شیشه های عینک کاملا دقت نمود
د) فیلتر عینک های سه بعدی آناگلیف استاندارد بسیار نازک (مانند زرورق) هستند و کلیه فیلترهای استاندارد جهت تولید عینک های سه بعدی فقط از دو کمپانی تهیه می شوند یکی از انگلیس و دیگری در امریکا که حقوق و امتیاز تولید این فیلترها بطور کاملا انحصاری به آن کمپانی ها تعلق دارد و با طلق های ضخیم رنگی و عینک های پلاستیکی موجود در بازار ایران و سایر کشورها بسیار متفاوت است. در نتیجه عینک های سه بعدی آناگلیف با طلق های ضخیم و کدر غیر قابل استفاده و غیر استاندارد می باشند. برای مثال می توان به عینک ها و طلق های چینی و یا ایرانی اشاره کرد که برای جلد جزوات و به عنوان شیرازه جلد کتاب در صحافی استفاده می شود و دارای ضخامت زیادی است که در حال حاضر برخی از سودجویان دست به تولید عینکی زده اند که از لحاظ ظاهري مشابه عینک های آناگلیف واقعی می باشد و آن را با چاپ رنگي و آرم هاي بي هويت و فریبنده به خریدار می فروشند و بازار اینترنت و فروشگاه ها را مملو از این عینک ها کرده اند. همچنین باید اضافه نمایم که کار اصلی عینک سه بعدی بر عهده فیلترهای استاندارد آن می باشد و هیچ ربطی به بدنه پلاستیکی یا مقوایی آن ندارد. حالا شما ترجیح میدهید یک عینک سه بعدی مقوایی واقعی و استاندارد داشته باشید یا یک عینک تقلبی پلاستیکی!؟ برای پاسخ به این سوال می توانید به سایت های خارجی مراجعه کنید تا از تولید عینک های سه بعدی مقوایی نیز مطلع شوید. جهت اطمينان قبل از خريد محصولات سه بعدي اول عينك سه بعدي آن را خريداري نمائيد و در صورتي كه رنگ فيلترهاي آن چيزي بجز تصوير ارائه شده باشد بايد بدانيد كه آن عينك تقلبي و غير استاندارد مي باشد. راه ديگر اينكه شما بايد بتوانيد با آن عينك عكس هاي سه بعدي گالري اين سايت را به راحتي و بدون سايه هاي مزاحم ببينيد
با تشکر از شما مردم مهربان
فــرامــرز قــهرمانی فر
نماینده انجمن بین المللی استریوسکوپی در ایران

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت های سه بعدی زیر رجوع فرمائید
www.iran3dcenter.com
www.iran3dtv.com
www.iran3dtv.ir

3D Descriptions

 

Medtron Home
Description: medtron is focused on stereoscopic 3d visualization and robotic telepresence. stereoscopic 3d products allow production of high definition 3d video and 3d movies,and support 3d dlp tv and crt displays. medtron holds u.s. patent 6,810,414

Keywords: 3d dlp,3d hidef,3d movies,3d products,3d tv,3d video,3d visualization,6810414,6,810,414,high definition 3d,medtron,robot telepresence,robotic telepresence,stereoscopic,stereoscopic 3d,stereoscopic dlp,stereoscopic hidef,stereoscopic movies,stereoscopic products,stereoscopic tv,stereoscopic video,stereoscopic visualization,telepresence,u.s. patent 6,810,414

 

3D Software
Description: medtron stereoscopic 3d products include: dvd3d, make3d, play3d and view3d. make3d allows home 3d movie creation, and professional 3d video production. play3d allows 3d stereoscopic video and 3d stereoscopic movie viewing
.

Keywords: 3d content,3d dlp,3d hi-def,3d images,3d lcd,3d movies,3d photos,3d photography,3d photographs,3d player,3d products,3d still,3d tv,3d visualization,3d video,3d viewer,create 3d,dlp 3d,dvd3d,high definition 3d,lcd 3d,make3d,medtron,medtron dvd3d,medtron make3d,medtron play3d,medtron view3d,mitsubishi,mitsubishi 3d,play3d,produce 3d,samsung,samsung 3d,stereophotography,stereoscopic,stereoscopic 3d,stereoscopic content,stereoscopic dlp,stereoscopic hi-def,stereoscopic images,stereoscopic lcd,stereoscopic movies,stereoscopic photos,stereoscopic photography,stereoscopic photographs,stereoscopic player,stereoscopic products,stereoscopic still,stereoscopic tv,stereoscopic visualization,stereoscopic video,stereoscopic viewer,view 3d,view3d

 

Make 3D
Description: medtron make3d is a sony vegas plug-in that helps create stereoscopic 3d video. stereoscopic 3d content creation, and professional 3d movie production is simplified. the make3d toolkit allows anyone to create 3d videos and produce 3d home movies

Keywords: 3d content,3d dlp,3d hi-def,3d home movies,3d lcd,3d movies,3d photography,3d production,3d products,3d toolkit,3d tv,3d visualization,3d video,3d viewer,create 3d,dlp 3d,high definition 3d,lcd 3d,make 3d,make3d,make3d toolkit,medtron,medtron make3d,mitsubishi,mitsubishi 3d,play 3d,play3d,produce 3d,professional 3d,samsung,samsung 3d,sony,sony vegas,stereophotography,stereoscopic,stereoscopic 3d,stereoscopic content,stereoscopic dlp,stereoscopic hi-def,stereoscopic home movies,stereoscopic lcd,stereoscopic movies,stereoscopic photography,stereoscopic production,stereoscopic products,stereoscopic toolkit,stereoscopic tv,stereoscopic visualization,stereoscopic video,stereoscopic viewer,vegas,vegas plug-in

 

Play 3D
Description: medtron play3d is a stereoscopic 3d player for 3d video and 3d movies. 3d mitsubishi dlp tv, 3d samsung dlp tv, and crt monitors are supported. lcd 3d shutter-glasses are required.Keywords: 3d dlp,3d hi-def,3d lcd,3d movies,3d player,3d products,3d tv,3d video,3d visualization,3d viewer,dlp 3d,high definition 3d,medtron,medtron play3d,mitsubishi,mitsubishi 3d,lcd 3d,play 3d,play3d,samsung,samsung 3d,stereoscopic,stereoscopic 3d,stereoscopic dlp,stereoscopic hi-def,stereoscopic lcd,stereoscopic movies,stereoscopic player,stereoscopic products,stereoscopic tv,stereoscopic video,stereoscopic visualization,stereoscopic viewer


 

View 3D
Description: medtron view3d is a stereoscopic 3d viewer for 3d photos and other 3d stereoscopic images. mitsubishi 3d dlp tv, samsung dlp 3d tv, and computer monitors are supported. 3d lcd glasses are required

Keywords: 3d dlp,3d hi-def,3d images,3d lcd,3d photos,3d photography,3d photographs,3d player,3d products,3d still,3d tv,3d visualization,3d viewer,dlp 3d,high definition 3d,jps,medtron,medtron view3d,mitsubishi,mitsubishi 3d,lcd 3d,samsung,samsung 3d,stereophotography,stereoscopic,stereoscopic 3d,stereoscopic dlp,stereoscopic hi-def,stereoscopic images,stereoscopic lcd,stereoscopic photos,stereoscopic photography,stereoscopic photographs,stereoscopic player,stereoscopic products,stereoscopic still,stereoscopic tv,stereoscopic visualization,stereoscopic viewer,view 3d,view stereoscopic,view3d

 

DvD 3D
Description: medtron dvd3d is a stereoscopic 3d dvd player for 3d dvds. mitsubishi dlp 3d tv, samsung 3d dlp tv, and crt monitors are supported. 3d lcd shutter glasses are required

Keywords: 3d dlp,3d dvd,3d hi-def,3d home movies,3d lcd,3d movies,3d products,3d tv,3d visualization,3d video,3d viewer,dlp 3d,dvd 3d,high definition 3d,lcd 3d,medtron,medtron dvd3d,mitsubishi,mitsubishi 3d,play 3d,samsung,samsung 3d,stereoscopic,stereoscopic 3d,stereoscopic dlp,stereoscopic dvd,stereoscopic hi-def,stereoscopic home movies,stereoscopic lcd,stereoscopic movies,stereoscopic products,stereoscopic tv,stereoscopic visualization,stereoscopic video,stereoscopic viewer

 

3D Displays
Description: stereoscopic 3d displays using lcd glasses with 3d dlp tvs or crt monitors. samsung 3d dlp tvs and mitsubishi dlp 3d tvs are supported

Keywords: sony 3d,samsung 3d, mitsubishi 3d,3d dlp tv,dlp 3d tv,nvidia drivers,3d displays,stereoscopic displays,stereo drivers,,3d tv,high definition 3d,3d hd,hd 3d,3d monitor,3d crt display

 

3D Glasses
Description: 3d lcd glasses are required, links to E-D Wireless 3D Glasses for the PC and IO Display Systems 3D DLP Wireless System are provided

Keywords: lcd glasses, 3d glasses,razor3d,io display,shutter glasses,3-d glasses,3d lcd,3d lcd glasses,3d shutter glasses,io display systems

 

nVidia Drivers
Description: nvidia 3d stereo driver download and installation instructions

Keywords: nvidia drivers,forceware,3d graphics,3d crt monitor,3d display,3d monitor,3d stereo,nvidia stereo,download,installation,3d stereo driver


 

Subscribe
Share |