تاریخچه ای کوتاه ... در حد یک خاطره از سینمای سه بعدی در ایران

 

سینمای سه بعدی با جذابیت های ویژه و فریبنده خود مثل همیشه اثری به یادماندنی و ماندگار در اذهان بجای می گذاشته و این موضوع نیز همچنان ادامه خواهد داشت تا انسان متفکر به خواسته های بی انتهایش دست یابد. اگر کمی تعمق کنیم خواهیم فهمید که هنوز در ابتدای راه تکنولوژی های پیشرفته هنر هفتم هستیم و سینمای سه بعدی با فیلم های جنجالی و پرده های 600 متر مربعی (IMAX) خود برای جنگیدن و رقابت با سینمای دوبعدی تجهیز می کند که این موضوع در امریکا بیش از سایر کشورهای نمایان است

اما در ایران چه خبر است!؟


تعدادی از سینما های تهران و تعدادی از سینماها در شهرستانها در سالهای 1354 الی 1356 مجهز به پرده و آپارات های استریو (سه بعدی) شدند و فیلم های سه بعدی خاطراتی مصور و بیادماندنی را از این تکنولوژی در ایران بجای گذاشتند. جذابیت و ماندگاری فیلم های سه بعدی سینمایی در اذهان چنان است که بعد از گذشت سالهای 1354 - 1356 هنوز صحنه ها و پلان های فیلم های سه بعدی آن دوره فراموش نشده است.
فیلم و سینمای سه بعدی امروزه یک نیاز واقعی بشمار میآید و با توجه به کیفیت و رکود اقتصادی سینما در ایران، تولید فیلم سه بعدی و داشتن سینمای سه بعدی در ایران امری اجتناب ناپذیر می باشد.

در طی چند سال اخیر تلاش هایی که نسبت به تولید و آموزش فرهنگ فیلمسازی و فیلم سه بعدی همچنین عکاسی سه بعدی(استریوگرافی) داشته ام نتایج بسیار خوبی را به دست آورده ام که در مقطع خود ارزشمند بوده و این گام ها هرچند لاکپشت گونه ولی پایدار به جلو حرکت داشته است.
کسب تجربیاتم از سال 1364 با آموختن عکاسی در هنرستان هنرهای زیبا (وابسته به وزارت ارشاد اسلامی) آغاز شد و در کنار رشته تحصیلی خود(گرافیک) نقاشی را به صورت حرفه ای تمرین می کردم و عکاسی را نیز در کنار آنها تجربه می کردم. سال 1369 - 1370 با شرکت مکارم مشغول به تولید انیمیشن های آموزشی شدم و نتیجه دو سال همکاری با شرکت مذکور تولید 5 فیلم انیمیشن بود. تجربیاتی که از طراحی و چاپ سیلک اسکرین به همراه گرافیک - نقاشی - عکاسی و فعالیت در بخش های گوناگون انیمیشن داشتم باعث شد تا توانایی هایم افزایش یابد. با دقت و علاقه ای بی انتها به عکاسی سه بعدی و فیلمبرداری سه بعدی توجه نشان داده بودم و تمام خواسته ها و علایقم را در آن میدیدم. اولین عکس های سه بعدی خود را در سال 1367 ثبت کردم و به وسیله استریوسکوپی که ساخته بودم آنها را می توانستم ببینم. در سال 1369 وسیله ای را به نام Beam Spliter ساختم که به وسیله آن می توانستم بطور همزمان دو تصویر مجزا از دو زاویه برای چشم چپ و چشم راست فیلمبرداری و عکاسی کنم. استریوسکوپی را که ساخته بودم را در سال 1376 کاملتر کردم و این محصول را به کشور امریکا و استرالیا - نیوزیلند صادر می کردم.

پس از گذشت سالها تصمیم به تولید فیلم سه بعدی گرفته بودم و با همه تجربیاتی که کسب کرده بودم توانستم جرات و جسارت لازم را برای فیلمبرداری و ساخت فیلم سه بعدی را پیدا کنم.
در سال 1377 اولین فیلم سه بعدی را برای جشنواره انجمن سینمای جوانان ایران ساختم و سال 1378 به روی پرده سینمای فلسطین رفت و این اولین تجربه من بود که آغاز ساخت فیلم های سه بعدی من بشمار می آمد. در اینجا باید از مدیران و مسئولین محترم آن دوره آقای محمد آفریده و آقای صانعی مقدم و جناب آقای حبیب ایلبیگی تشکر کنم که در آن مقطع زمانی مسیر تولید را برای این مقوله از سینما باز کردند.

 

در اینجا نمونه ای کوتاه را جهت آشنایی با فیلم سه بعدی آناگلیف برایتان آماده کرده ام و شما می توانید این فیلم سه بعدی را دانلود کنید. لازم به تذکر می باشد که این فیلم با عینک های سه بعدی فیروزه ای/قرمز قابل رویت می باشد و عینک های آبی/قرمز حدود سال های 2003 - 2000 میلادی و عینک های سبز/قرمز حدود سال های 1995 - 1990 میلادی منسوخ شده اند و %90 فیلم های سه بعدی آناگلیف حرفه ای در حال حاضر فیروزه ای/قرمز ساخته می شوند.

 

The Everlasting Iranian People Congress (1389 - 2010) - 1920 x 1080

Download 3D Movie چهره های ماندگار - علی اکبر صادقی حجم فیلم سه بعدی 247 MB

استفاده از این فیلم با ذکر منبع و توضیحات کامل با تبادل لینک مانعی نخواهد داشت.

Download from hotfile.com

............................

فیلم سه بعدی آناگلیف گتوند علیا ( پروژه ساخت سد گتوند و پل علیا ) در 100 کیلومتری اهواز

Gotvand-Olia Project - 1920 x 1080

Download 3D Movie فیلم سه بعدی پروژه گتوند علیا (سد گتوند  و  پل  علیا)  در 100 کیلومتر اهواز حجم فیلم سه بعدی 359 MB

استفاده از این فیلم با ذکر منبع و توضیحات کامل با تبادل لینک مانعی نخواهد داشت.

Download from HTTP Direc

............................

Maybe, you need MPEG4 Codec

Download MPEG4 Codec

_________________________________________

فتوکلیپ سه بعدی آناگلیف از حرم مطهر امام رضا (ع) با موسیقی محمد رضا علیقلی و صدای اذان مرحوم استاد مرحوم موذن زاده اردبیلی

3D Photo Clip from Holy Shrine Imam Reza(A.Z) .Exe in Zip file _ You need the Password that. Permission download for 3D Artists

Download 3D Movie موسیقی تصویر( فتوکلیپ) عکس های  سه بعدی  حرم مطهر امام رضا(ع) - ساخته  فــرامــرز  قــهرمانی فر حجم فیلم سه بعدی 141 MB

Download from HTTP Direct

_________________________________________

نمونه ای از یک فیلم سه بعدی آناگلیف جهت آشنایی و آزمایش کیفیت عینک های سه بعدی آناگلیف.

Ava and Mother - 720 x 480

Download 3D Movie دانلود فیلم سه بعدی - ساخته فــرامــرز  قــهرمانی فر حجم فیلم سه بعدی 50.9 MB

استفاده از این فیلم با ذکر منبع و توضیحات کامل با تبادل لینک مانعی نخواهد داشت.

Download from megaupload

Download from HTTP Direct

Maybe, you need MPEG4 Codec

Download MPEG4 Codec

_________________________________________

انیمیشن سه بعدی ایستاده

نوعی دیگر از نمایش فیلم های سه بعدی و انیمیشن های سه بعدی که از سال 2008 میلادی رایج شده است با تکنیکی پیچیده تر از سایر فیلم های سه بعدی ساخته و به نمایش درمیآید. این نوع از فیلم های سه بعدی بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و بهترین راه برای نمایش سه بعدی احجام میباشد، بطوری که بیننده بطور کاملا واقعی سوژه و احجام را در مقابل خود میبیند. برای نمایش این فیلم های سه بعدی لازم است که ویدئوپروجکشن بصورت کاملا عمودی در بالا و به سمت پایین نصب شود تا با موقعیت بیننده سازگار شده و بر حسب نقطه گریز پرسپکتیو دید ناظر با فیلم هماهنگ شود. با بزرگنمایی تصویر حجم به نمایش درآمده نیز بزرگتر رویت خواهد شد و بنابراین لازم است موقعیت بیننده نیز تغییر کند. در اینجا لازم به ذکر می باشد که تصویر روی پرده ای که در سطح زمین نصب شده است به نمایش درمیآید و برعکس آنچه که در سینمای سه بعدی معمولی موضوع فیلم از روبروی بیننده به صورت سه بعدی دیده می شود، در اینجا همه چیز مانند سن تئاتر از روی زمین بلند شده و به صورت برجسته و کاملا قابل لمس ظاهر می شود.
در اینجا نیز نمونه ای را جهت دانلود ارائه نموده ام.

Download 3D Movie انیمیشن سه بعدی آناگلیف ایستاده حجم فیلم سه بعدی 13.3 MB

استفاده از این فیلم با ذکر منبع و توضیحات کامل با تبادل لینک مانعی نخواهد داشت.

Download from megaupload

Download from HTTP Direct

Maybe, you need MPEG4 Codec

Download MPEG4 Codec

_________________________________________

امروزه آموزش و کسب تجربه برای فیلمسازان - کارگردانان - تصویربرداران - عکاسان و گرافیست ها امری ضروری به شمار می آید و در این مقطع از زمان نیاز به این مورد به خوبی احساس می شود. فیلمسازان و کارگردانان جوان ایران نباید از به روز شدن در تکنولوژی های تصویری عقب بمانند. تصویر آینده بشر متعلق به تصاویر سه بعدی می باشد. همانطور که شاهد دگرگونی تصاویر سیستم آنالوگ به دیجیتال بودیم، شاهد دگرگونی تصاویر دیجیتال دو بعدی به سه بعدی خواهیم بود و از این رو هنرمندان رشته های مختلف و سایر عوامل ذیربط باید به فکر آموختن و کسب تجربه هنر تصویرسازی سه بعدی باشند. همانگونه که سیستم صوتی از ابتدا تا به امروز پیشرفت چشمگیری داشته است، سیستم تصویری نیز رو به پیشرفت می باشد تا انسان بتواند به درستی از هر دو چشم خود برای دیدن و لذت بردن از تصاویر بهره مند شود.
هم اکنون آموزش عکاسی سه بعدی از سال 1387 در هنرستان هنرهای زیبای پسران (وابسته به وزارت ارشاد اسلامی) فعال می باشد و هنرجویان این هنرستان در حال کسب تجربه استریوسکوپی و هنر تصویرسازی سه بعدی می باشند.
در اینجا لازم می دانم به مطالب زیر اشاره کنم تا از روند پیشرفت هنر سه بعدی در سینما بیشتر بدانیم.

James Cameron, the director of Avatar, believes by 2025 all films regardless of genre or theme, will be in 3D. Some even believe by 2020 it will be a requirement for all movie studios for its films to be in 3D

World 3-D Expositions
In September 2003, Sabucat Productions organized the first World 3-D Exposition, celebrating the 50th anniversary of the original craze. The Expo was held at Grauman's Egyptian Theatre. During the two-week festival, over 30 of the 50 "golden era" stereoscopic features (as well as shorts) were screened, many coming from the collection of film historian and archivist Robert Furmanek, who had spent the previous 15 years painstakingly tracking down and preserving each film to its original glory. In attendance were many stars from each film, respectively, and some were moved to tears by the sold-out seating with audiences of film buffs from all over the world who came to remember their previous glories. In May 2006, the second World 3-D Exposition was announced for September of that year, presented by the 3-D Film Preservation Fund. Along with the favorites of the previous exposition were newly discovered features and shorts, and like the previous Expo, guests from each film. Expo II was announced as being the locale for the world premiere of several films never before seen in 3-D, including The Diamond Wizard and the Universal short, Hawaiian Nights with Mamie Van Doren and Pinky Lee. Other "re-premieres" of films not seen since their original release in stereoscopic form included Cease Fire!, Taza, Son of Cochise, Wings of the Hawk, and Those Redheads From Seattle. Also shown were the long-lost shorts Carmenesque and A Day in the Country (both 1953) and William Van Doren Kelley's two Plasticon shorts -1922 and 1923

_________________________________________

 

لینک دانلود چند نمونه کوتاه از فیلم های سه بعدی جدید برای تلویزیون های سه بعدی

Sony - Samsung - Panasonic

برای دانلود روی عکس آن کلیک کنید

General : Clip - Avatar 3D-3min50sec.avi
Format : AVI at 24.1 Mbps
Length : 662 MiB for 3mn 50s 34ms
Video : MPEG-4 Visual at 24.0 Mbps
Aspect : 1920 x 1080 (1.778) at 23.976 fps
Audio : MPEG Audio at 128 Kbps
Infos : 2 channels, 44.1 KHz

_________________________________________

3D-DESPICABLE

برای دانلود روی عکس آن کلیک کنید

General : DESPICABLE_ME_3D 6min sample.mkv
Format : Matroska at 20.2 Mbps
Length : 957 MiB for 6mn 37s 139ms
Video : AVC at 19.7 Mbps
Aspect : 1920 x 1080 (1.778) at 23.976 fps
Audio : MPEG Audio at 128 Kbps
Infos : 2 channels, 44.1 KHz

_________________________________________

Thriller-3D

برای دانلود روی عکس آن کلیک کنید

General : Thriller3DIntro.mkv
Format : Matroska at 23.8 Mbps
Length : 658 MiB for 3mn 51s 712ms
Video : AVC at 23.1 Mbps
Aspect : 1920 x 1080 (1.778) at 23.976 fps
Audio : AC-3 at 640 Kbps
Infos : 6 channels, 48.0 KHz

_________________________________________

FIFA-3D

برای دانلود روی عکس آن کلیک کنید

General : FIFA WC2010 Highlights GrpB ARG-NIG 1080i 3-D Feed.ts
Format : MPEG-TS at 5 694 Kbps
Length : 529 MiB for 12mn 59s 43ms
Video : MPEG Video at 5 015 Kbps
Aspect : 1920 x 1080 (1.778) at 25.000 fps
Audio : AC-3 at 448 Kbps. 6 channels, 48.0 KHz

_________________________________________

ICE-AGE

برای دانلود روی عکس آن کلیک کنید

General : ICE AGE.mkv
Format : Matroska at 31.9 Mbps
Length : 547 MiB for 2mn 24s 160ms
Video : AVC at 30.0 Mbps
Aspect : 1920 x 1080 (1.778) at 23.976 fps
Audio : AC-3 at 640 Kbps
Infos : 6 channels, 48.0 KHz

_________________________________________

SHREK_3D

برای دانلود روی عکس آن کلیک کنید

General : SHREK_THE_THIRD_3D.avi
Format : AVI at 16.8 Mbps
Length : 547 MiB for 4mn 33s 276ms
Video : MPEG-4 Visual at 16.6 Mbps
Aspect : 1920 x 1080 (1.778) at 24.000 fps
Audio : AC-3 at 192 Kbps
Infos : 2 channels, 44.1 KHz

_________________________________________

Timon-and-Pumbaa-3D

برای دانلود روی عکس آن کلیک کنید

General : Timon and Pumbaa - 3D Promo.avi
Format : AVI at 9 830 Kbps
Length : 272 MiB for 3mn 51s 833ms
Video : MPEG-4 Visual at 9 562 Kbps
Aspect : 1920 x 1080 (1.778) at 24.000 fps
Audio : MPEG Audio at 256 Kbps. 2 channels, 44.1 KHz

و این هم نگاهی اجمالی به تاریخ تولید فیلم های سه بعدی و سینمای سه بعدی در جهان و همانطور که ملاحظه می کنید از سال 2003 به بعد تعداد تولید فیلم های سه بعدی رو به افزایش بوده و پیش تولید تعدادی از فیلم ها نیز برای آینده کلید خورده است. در اینجا بنظر نمیرسد این حرکت روزی متوقف شود و یا کاهش یابد بنابراین باید با این صنعت و هنر بیشتر و جدی آشنا شد .....

Wide Release 3-D films in this era include:


2003

Spy Kids 3-D: Game Over [Dimension Films] - Digital 3D

2004

The Polar Express [Warner Bros.] - IMAX 3D, 66 locations

2005

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D [Dimension, Columbia] - Digital 3D
Chicken Little [Disney] - Digital 3D, 84 locations

2006

Open Season [Columbia] - Analog 3D
The Ant Bully [Warner Bros.] - IMAX 3D
Monster House [Colombia] - Real D in 200+ Locations
The Nightmare Before Christmas (Re-Release) [Disney] - XPan 3d, Real D, Dolby 3D

2007

Beowulf [Paramount, Warner Bros.] - IMAX 3D, Real D, Dolby 3D
Meet the Robinsons [Disney] (Real D, 600+ locations)

2008

Journey to the Center of the Earth [New Line] - Real D, Dolby 3D
Hannah Montana & Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert [Disney] - Real D, 600+ locations
Bolt [Disney] (Real D)

2009

My Bloody Valentine 3D [Lionsgate] - Real D
Jonas Brothers: The 3D Concert Experience - Real D
Coraline [Universal, Focus Features] - Real D
Monsters vs. Aliens [Dreamworks, produced in Stereoscopic 3D] - IMAX 3D, Real D
Up [Disney-Pixar] - Real D
The Final Destination [New Line, shot in HD 3D] - Real D
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs [Fox] - Real D
G-Force [Disney] - Real D, Dolby 3D
Cloudy with a Chance of Meatballs (Sony) - Real D
Michael Jackson's This Is It [Columbia] - IMAX 3D, Real D
Toy Story/Toy Story 2 Re-release [Disney] - Real D
A Christmas Carol [Disney] - IMAX 3D, Real D
Avatar [Fox, shot in 3D Fusion Camera System] - IMAX 3D, Real D, Dolby 3D, XPan 3D...in 2000 + 3D screens

2010

Alice in Wonderland [Disney, post-converted to 3D] - IMAX 3D, Real D
How to Train Your Dragon [Paramount/Dreamworks, designed in stereoscopic 3D] - IMAX 3D, Real D
Clash of the Titans [Legendary Pictures, post-converted to 3D - Real D
Shrek Forever After [Paramount/Dreamworks, designed in stereoscopic 3D] - IMAX 3D, Real D
Toy Story 3 [Disney/Pixar] - IMAX 3D, Real D
The Last Airbender [Paramount, post-converted to 3D] - Real D
Despicable Me [Universal] (Real D)
Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore [Warner Bros.] - Real D
Step Up 3-D [Touchstone] - Real D, Dolby 3D, Xpan 3D
StreetDance 3D [Vertigo Films] - RealD 3D, XpanD 3D, and Dolby 3D
Piranha 3-D [Dimension, post-converted to 3D] - Real D
Avatar (Extended Re-Release, only in 3D) [Fox] - IMAX 3D, Real D
Resident Evil: Afterlife [Screen Gems, shot with 3D fusion camera system] - IMAX 3D, Real D
Alpha and Omega [Lionsgate] - Real D
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole [Warner Bros.] - IMAX 3D, Real D
My Soul to Take [Universal] - Real D
Jackass 3D [Paramount Pictures] - Real D
Saw 3D [Lionsgate, filmed in 3D] - Real D
MegaMind [Paramount/Dreamworks, designed in stereoscopic 3D] - IMAX 3D, Real D
Harry Potter and the Deathly Hallows (Part 1 of 2) [Warner Bros.] - IMAX 3D, Real D
Tangled [Disney] - Real D
Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader [Fox, post-converted to 3D] - Real D
Tron: Legacy [Disney] - IMAX 3D, Real D
Yogi Bear [Warner Bros.] - Real D
Gulliver's Travels [Fox] - Real D

2011

The Cabin in the Woods - IMAX 3D, Real D
PINK
The Green Hornet - IMAX 3D, Real D
Drive Angry
Gnomeo and Juliet
Mars Needs Moms! - IMAX 3D, Real D
Rio
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides - IMAX 3D, Real D
Thor - IMAX 3D, Real D
Priest - IMAX 3D, Real D
Kung Fu Panda: The Kaboom of Doom
Green Lantern
Cars 2 - IMAX 3D, Real D
Transformers 3 - IMAX 3D, Real D
Harry Potter and the Deathly Hallows (Part 2 of 2) -IMAX 3D, Real D
Captain America: The First Avenger - IMAX 3D, Real D
The Smurfs - IMAX 3D, Real D
The Darkest Hour - IMAX 3D, Real D
Spy Kids 4: All the Time in the World - IMAX 3D, Real D
Final Destination 5 - IMAX 3D, Real D
Dolphin Tale 3D - IMAX 3D, Real D
Journey 2: The Mysterious Island
Fright Night - IMAX 3D, Real D
The Three Musketeers
Contagion - IMAX 3D, Real D
Puss in Boots - IMAX 3D, Real D
Arthur Christmas - IMAX 3D, Real D
Happy Feet 2 - Real D
Hugo Cabret
Alvin and the Chipmunks 3D - IMAX 3D, Real D
Titanic3D - IMAX 3D Real D
The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn - IMAX 3D, Real D

2012

Sacred Code by Jordan River - director
Ice Age: Continental Drift


James Cameron, the director of Avatar, believes by 2025 all films regardless of genre or theme, will be in 3D. Some even believe by 2020 it will be a requirement for all movie studios for its films to be in 3D.

 

 

 

 

 

 

 

 

Subscribe
Share |

 

 

 

 

 

 

Send me One Million FREE Guaranteed Visitors

 

 

Click Here for Free Traffic!
Click Here for your Free Traffic!