ارزش و کارایی عینک سه بعدی آناگلیف و سایر عینک های سه بعدی در فیلتر های آن می باشد. این فیلترها ساخت کشور امریکا و انگلیس هستند که به عنوان شیشه عینک استفاده می شود؛ بنابراین کیفیت دید عینک سه بعدی و کارایی آن با فیلترهای مخصوص خود تضمین می شود.
با توجه به ضرورت اطلاع رسانی در خصوص کلاهبرداری و فروش اینترنتی عینک های سه بعدی تقـلبی و فیلم های غیر استاندارد در تهران و سایر شهرهای ایران از طریق این سایت هشدارها و مطالبی را در صفحه اول قرار دادیم
………………………………………………………….
 
طی اخبار و شکایات پی در پی در خصوص جرائم اینترنتی و تخلفاتی که صورت می گیرد مطالبی مهم در خصوص فروشگاه ها و فروشندگان اینترنتی عکس سه بعدی – عینک سه بعدی و فیلم سه بعدی را به اطلاع می رسانیم تا با عنوان کردن این موضوع مخاطبین محترم و علاقمندان به هنر نوپای عکاسی سه بعدی و فیلم های سه بعدی در ایران آگاهانه به این موضوع رجوع کنند .
در چند ماه گذشته( از سال ۱۳۸۸ ) با خبر شدیم که اولین و تنها عکس های سه بعدی حرم مطهر امام رضا(ع) که به روش سه بعدی (استریوسکوپیک) ثبت شده به اضافه فیلم هایی با زیرنویس و تبلیغات فــرامــرز قــهرمانی فر توسط افرادی سودجو کپی و تکثیر شده است و در فروشگاه های اینترنتی به فروش میرسد. نکته مهمتر اینکه این عکس ها به اضافه سایر فیلم های سه بعدی غیر مجاز و به همراه عینک های سه بعدی آناگلیف تقلبی و با قیمت های بسیار بالا فروخته می شود. اینجانب فــرامــرز قـهرمانی فر عکاس و فیلمساز سه بعدی و صاحب عکس های سه بعدی حرم مطهر امام رضا(ع) می باشم و اولین تولید کننده واقعی عینک های سه بعدی آناگلیف از سال ۱۳۶۹ در ایران می باشم و ۸۰% عینک های موجود در فروشگاه های اینترنتی را غیر استاندارد و تقلبی دانسته و همچنین اضافه می کنم، بر مبنای دادخواست تنظیم شده با جمع کثیری از شاکییان این موضوع، سایر متقلبین به زودی شناسایی خواهند شد و بر اساس قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۱۱ دیماه ۱۳۴۸ محول به قانون جرائم عمومی مانند عوام فریبی و کلاهبرداران (از سوی قانون به عنوان مدعی العموم) با آنان برخورد خواهد شد.
ضمنا جهت تشخیص عینک های سه بعدی آناگلیف تقلبی با عینک های واقعی مطالبی را اضافه می کنم
در عینک های تقلبی بجای استفاده از فیلترهای مخصوص بسیار نازکی که دارای کدینگ رنگی ویژه عینک های سه بعدی می باشد از طلق ها و شیرازه جلد جزوات و کتاب های صحافی استفاده کرده اند که ضمن غیر شفاف بودن هم ضخیم هستند و هم کدر که رنگ های قرمز و سبز این عینک ها با رنگ قرمز و فیروزه ای عکس و فیلم های سه بعدی آناگلیف هماهنگی ندارند و به همین علت بیننده تصویر را نمیتواند به صورت سه بعدی رویت کند. بنابراین اگر قرار بود با هر طلق رنگی قرمز و سبز عینک سه بعدی آناگلیف ساخت پس کمپانی های بزرگ اروپایی و امریکایی چکاره هستند و چه فیلتری را به اسم فیلترهای عینک سه بعدی میسازند!؟ لازم به ذکر است که فیلتر عینک های سه بعدی واقعی به دلیل ظریف بودن و قابلیت عبور نور مانند زر ورق بسیار نازک است و با کمترین فشار سوزن ته گرد سوراخ می شود در حالی که طلق عینک های تقلبی(شیرازه جلد کتاب و جزوات) به دلیل ضخامت به سختی سوراخ خواهد شد
 
Anaglyph
آناگلیف واژه انگلیسی است و به معنی برجسته و تزئینات برجسته می باشد.
مهمترین بخش عینک های سه بعدی آناگلیف، فیلترها و رنگ های دقیق آن هستند که باید دارای ویژگی های خاصی باشند که به چند مورد آنها اشاره می کنم.
 
الف) رایج ترین عینک های آناگلیف از دو فیلتر قرمز و فیروزه ای ساخته می شوند که در سالهای گذشته از رنگ های قرمز و آبی و در سال های ماقبل آن از رنگ های قرمز و سبز ساخته می شدند که در نوع قرمز / سبز تصاویر سه بعدی به صورت سیاه و سفید رویت می شد و اینها از نقاط ضعف آناگلیف بشمار می آمدند.
ب) فیلترهای عینک سه بعدی آناگلیف دارای کد رنگی انحصاری خود را دارا می باشند که این کدها استاندارد بین المللی دارند و در غیر اینصورت غیر قابل استفاده خواهند بود که اولین و بزرگترین تولید کننده این فیلترها کارخانه ای انگلیسی است.
پ) فیلترهای آناگلیف باید کاملا شفاف باشند تا به خوبی نور را از خود عبور دهند و به هیچ وجه نباید کدر یا کثیف و یا خش دار باشند که در مورد عینک های تقلبی این موضوع بیش از سایر موارد محسوس می باشد.
ت) فیلترهای آناگلیف نباید خاصیت ذره بینی داشته باشند و به هیچ وجه نباید شکست نور ایجاد کنند چرا که هدف آنالیز و تفکیک رنگ به وسیله فیلترها می باشد تا هر کدام از چشمان ما تصویر مخصوص خود را دریافت کنند.
ج) عینک های سه بعدی آناگلیف استاندارد که از دو فیلتر قرمز و فیروزه ای ساخته می شوند باید طوری تولید شوند که فیلتر قرمز مقابل چشم چپ و فیلتر فیروزه ای مقابل چشم راست قرار بگیرد. البته استثنایی هم وجود دارد که به یک کمپانی منحصر می شود و عمومیت ندارد.
چ) ویژگی رنگ قرمز در عینک های آناگلیف به صورتی می باشد که طیف رنگ هم نوع خود را نامرئی (خنثی) و رنگ مکملش را مرئی می نماید. ویژگی رنگ فیروزه ای نیز باید همانند رنگ قرمز عمل کند تا هر کدام از چشمان ما قادر به دیدن تصویر مربوط به خودش باشد.
ح) میزان تیرگی رنگ قرمز و فیروزه ای در عینک سه بعدی آناگلیف چنان است که اگر از یک عینک آناگلیف در شرایط مناسب عکس سیاه و سفید تهیه شود مقدار تیرگی این دو رنگ یکسان خواهد بود و هر دو به یک رنگ خاکستری دیده خواهند شد و اگر چیزی بجز این باشد درک تصویر در مغز بیننده با تاخیر رسیدن فوتونهای نور دچار اختلال خواهد شد و در نتیجه تصویر به راحتی رویت نخواهد شد و بیننده دچار سرگیجه می شود.
خ) عینک های پلاستیکی آناگلیف با داشتن شیشه های محدب باعث شکست نور شده و تصویر سه بعدی به سختی دیده می شود و باعث خستگی چشم و ناراحتی خواهد شد. بنابر این باید به تخت بودن شیشه های عینک کاملا دقت نمود.
د) فیلتر عینک های سه بعدی آناگلیف استاندارد بسیار نازک (مانند زرورق) هستند و کلیه فیلترهای استاندارد جهت تولید عینک های سه بعدی فقط از دو کمپانی تهیه می شوند یکی از انگلیس و دیگری در امریکا که حقوق و امتیاز تولید این فیلترها بطور کاملا انحصاری به آن کمپانی ها تعلق دارد و با طلق های ضخیم رنگی و عینک های پلاستیکی موجود در بازار ایران و سایر کشورها بسیار متفاوت است. در نتیجه عینک های سه بعدی آناگلیف با طلق های ضخیم و کدر غیر قابل استفاده و غیر استاندارد می باشند. برای مثال می توان به عینک ها و طلق های چینی و یا ایرانی اشاره کرد که برای جلد جزوات و به عنوان شیرازه جلد کتاب در صحافی استفاده می شود و دارای ضخامت زیادی است که در حال حاضر برخی از سودجویان دست به تولید عینکی زده اند که از لحاظ ظاهری مشابه عینک های آناگلیف واقعی می باشد و آن را با چاپ رنگی و آرم های بی هویت و فریبنده و با قیمتی ارزان به خریدار می فروشند و بازار اینترنت و فروشگاه ها را مملو از این عینک ها کرده اند. همچنین باید اضافه نمایم که کار اصلی عینک سه بعدی بر عهده فیلترهای استاندارد آن می باشد و هیچ ربطی به بدنه پلاستیکی یا مقوایی آن ندارد. حالا شما ترجیح میدهید یک عینک سه بعدی مقوایی واقعی و استاندارد داشته باشید یا یک عینک تقلبی پلاستیکی!؟ برای پاسخ به این سوال می توانید به سایت های خارجی مراجعه کنید تا از تولید عینک های سه بعدی مقوایی نیز مطلع شوید. جهت اطمینان قبل از خرید محصولات سه بعدی اول عینک سه بعدی آن را خریداری نمائید و در صورتی که رنگ فیلترهای آن چیزی بجز تصویر ارائه شده باشد باید بدانید که آن عینک تقلبی و غیر استاندارد می باشد. راه دیگر اینکه شما باید بتوانید با آن عینک عکس های سه بعدی گالری این سایت را به راحتی و بدون سایه های مزاحم ببینید.
با تشکر از شما مردم مهربان
فــرامــرز قــهرمانی فر
نماینده انجمن بین المللی استریوسکوپی در ایران
 
_____________________________________
 
 حضور قالیـباف، شهردار تهران در نمایشگاه فیلم سه بعدی فرامرز قهرمانی فر
حضور قالیـباف، شهردار تهران در نمایشگاه فیلم سه بعدی – عکس سه بعدی و عینک سه بعدی تولید شده توسط فــرامــرز قــهرمانی فر
لازم به ذکر می باشد که عکس های سه بعدی و فیلم سه بعدی این نمایشگاه نیز متعلق به قــهرمانی فر بوده است
 
_________________________________________
 
هنگام خرید به قید شرط سالم بودن و کارکرد عینک سه بعدی خرید نمائید
 
نمونه اول از عینک سه بعدی تقلبی … روی عکس کلیک کنید
نمونه دوم از عینک سه بعدی تقلبی … روی عکس کلیک کنید
نمونه سوم از عینک سه بعدی تقلبی … روی عکس کلیک کنید
همانطور که در عکس پایین مشاهده می کنید کاملا مشخص است که رنگ چشمی عینک های تقلبی که به دست افراد سودجو ساخته شده است با هم برابر و یکسان نیستند. در حالی که عینک های سه بعدی آناگلیف در تمام دنیا دارای استاندارد رنگ و دارای کدک رنگی می باشند و حتی نباید یک پرده با هم اختلاف داشته باشند. ضمنا تمام نرم افزارهای ساخت تصاویر و فیلم های سه بعدی با رنگ فیلتر عینک های استاندارد هماهنگ و یکی می باشد و در اینجا ناهماهنگی رنگ طلق هایی که به جای فیلتر مخصوص در این عینک ها بکار گرفته شده است مستندی دیگر است بر تقلبی بودن این عینک ها. متاسفانه ناآگاهی و دستپاچگی سودجویان برای عوام فریبی و کسب درآمد نامشروع باعث شده است تا هنر سه بعدی قبل از اینکه در کشورمان جان بگیرد با عدم اطمینان مخاطبین رو به نابودی برود. این سایت هیچ هدفی بجز اطلاع رسانی و خدمات سالم به هم میهنان عزیز و محترمی را که هر روز با ما در تماس هستند را ندارد و جهت احیای حق آنان تلاش می کند.
همیشه مراقب چشمان خود باشید
Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter